COVID jak jej léčit

Zpět

Mnoho pacientů telefonuje s dotazy: "Co si mohu vzít" při infekci Covid-19.

Zde uvedu jednoduchá doporučení.

 

Pokud máte prokázanou nákazu COVID-19:

Základem je klidový režim, na teplotu běžné léky typu Paralen, Panadol, Ibalgin, Brufen, Coldrex - po krátkou dobu mohou užívat všichni pacienti.

Pacienti užívající léky na ředění krve typu Warfarin, Xarelto, Pradaxa, Eliquis, Lixiana - upřednostnit Paralen 500mg, dobře poslouží i Novalgin.

Pokud nezabere Paralen 500mg, lze vzít jednorázově i 2 tablety najednou, maximálně však 6 tablet denně!  Neužívejte takto vysoké dávky Paralenu déle než 3 dny.

Dávku Paralen 500mg 3x denně můžete bez obav užívat 7-10 dnů. Při delším užívání vysokých dávek hrozí poškození jater.

Na odkašlávání je vhodný ACC long, Erdomed - volně prodejené. Opět mohou používat všichni pacienti.

Teplotu sledujte 2 denně. 

Na podporu imunity užívejte vitamín C alespoň 1000mg denně, nejlepší je takzvaný lipozomální vitamín C s pozvolným uvolňováním. Stačí však i ten nejobyčejnější vitamín C, který doma najdete.

Na podporu imunity je velmi vhodný vitamín D3  - 2000 I.U denně  (Vigantol kapky či jakýkoli jiný vitamín D3, klidně kombinace K2D3).

 

Z chronické medikace:

Pacienti užívající léky na tlak - užívejte beze změn a kontrolujte si tlak a tep. Často bývá při infekci tlak nižší. Při tlaku kolem 120/70 vemte poloviční dávku léků. Pokud je tlak pod 120/60 léky na tlak ten den vynechejte úplně. 

Statiny (léky na vysoký cholesterol) není nutno vysazovat, ACEI (léky na tlak Prestarium, Prenessa, Prenewel, Prestance, Triplixam, Tonanda apod.) není nutno vysazovat. Svoje běžně užívané léky tedy berte dále. Nejsou žádné důkazy, že by některé léky na tlak či cholesterol infekci zhoršovaly.